Weekendtur - Vintereventyr i Island

 

Fire dejlige dage i Island

Vinter i Island er lig med eventyrligt snelandskab og betagende nordlys. Det er en vidunderlig og uforglemmelig oplevelse at tage på en superjeeptur gennem det snedækkede land, hvor du kan opleve mægtige vandfald der er frosset til is og sprudlende varme kilder. Tag på en dejlig tur i Den Blå Lagune eller et af Reykjaviks mange friluftsbade, hvor du slapper af i det varme vand og får fornyet energi. Det er sådan islændinge gør, og de er bestemt fulde af energi hele året rundt.

 

4 dage/ 3 nætter

 

Dag 1: Ankomst

Ankomst til Keflavik lufthavn. Med bus til hotellet hvor der er tjek ind. Tag en tur i Den Blå Lagune på vej til Reykjavík. Så er du allerede i gang med at forkæle dig selv med en fantastisk og særdeles behagelig oplevelse. I Reykjavik kan du gå på opdagelse i den lille hovedstad, med de mange små, hyggelige caféer, spændende museer, gallerier og restauranter i verdensklasse.

 

Dag 2: Heldagsudflugt til Den Gyldne Cirkel

Denne dag kan vi varmt anbefale en heldagsudflugt til Den Gyldne Cirkel. Der findes forskellige muligheder for at opleve de varme kilder ved Geysir, hvor Strokkur sender en stråle af kogende vand 30 m op i luften hvert 3. minut, og Islands smukkeste vandfald, Gullfoss, som om vinteren er særlig smukt i frossen tilstand. En af vores ture tager dig på en spa oplevlese med efterfølgende middag på Restaurant Lindin, hvor du til desert får verdens bedste chokolademousse, som smager himmelsk.

 

Dag 3: En dag med oplevelser

Brug denne dag til endnu en oplevelsesrig udflugt i den smukke natur. Er du til action, kan du tage på en spændende ATV-cross tur, eller en lidt mere rolig ridetur på en islandsk hest. Fra havnen kan du komme på hvalsafari. Har du mere lyst til bare at tage det roligt og nyde livet, kan du tage i et af Reykjaviks mange friluftsbade, hvor du kan slappe af i et bassin med 38 - 42°c varmt vand, gå på museum eller kunstudstilling. Der er spændende muligheder for at gøre gode køb på en shoppingtur og nyde en dejlig frokost på en af de mange gode caféer. Om aftenen anbefaler vi en skøn middag på den romantiske Restaurant ”Við Tjörnina“, eller restaurant ”3 Frakkar”, hvor du får spændende og anderledes retter fra havet. Jamie Oliver var ovenud begejstret, da han besøgte Úlfar hos ”3 frakkar”.

 

Dag 4: Hjemrejse

Efter morgenmaden og tjek ud, bliver I hentet af en bus, som kører jer til Keflavik Lufthavn. Hjemrejse efter nogle fantastiske og uforglemmelige dage.

 

 

Guesthouse Borgartun
Pris fra kr. 3.265 pr person
Gælder i perioden 1. januar – 31. marts 2012

 

Fosshotel  Baron ***
Betal for 2 nætter og få den 3. nat gratis

Pris fra kr. 3.350 pr person
Gælder i perioden 1. januar – 31. marts 2012

 

Hotel Reykjavik ***
Pris fra kr. 3.575 per person
Gælder i perioden 1. januar – 31. marts 2012

 

Centerhotel Arnarhvoll***
Pris fra kr. 3.900 per person
Gælder i perioden 1. januar – 31. marts 2012

 

Radisson BLU Saga Hotel****
Pris fra kr. 3.825 pr person
Tag en nat mere for kun kr. 100 pr person
Gælder i perioden 1. januar  –  15. maj 2012

 

Reykjavik Natura (Hotel Loftleidir)****
Pris fra kr. 3.950 pr person
Tag en nat mere for kun kr. 110 pr person
Gælder i perioden 1. januar – 30. april 2012

 

Bemærk venligst at alle priser er fra priser og er baseret på den billigst mulige flybillet.

 

 

Prisen inkluderer:

  • Fly med Icelandair t/r
  • Overnatning 3 nætter i dobbeltværelse med eget bad og toilet

    Morgenmad
  • Alle skatter og afgifter

 

 

Mulighed for tilkøb
(pris pr person):

 

Transfer Keflavik – Reykjavik eller omvendt   kr. 130
Transfer via Den Blå Lagune, inkl. entré   kr. 395
Den Gyldne Cirkel, heldagstur med bus og guide   kr. 475
Den Gyldne Cirkel, spa bad, middag og nordlys   kr. 1.495
Den Gyldne Cirkel i superjeep og med snescootertur.
(min. 2 personer, som deler en snescooter)
  kr. 1.800
Nordlysjagt i superjeep og middag
(gennemføres ved
min. 4 deltagere)
  kr. 1.300
Nordlystur i bus   kr. 250
Hvalsafari   kr. 350

Ridetur, inkl.

transfer t/r

(2 timers ridning)

  kr. 395
Halvdagstur til Den Blå Lagune   kr. 395

ATV-cross tur ved Grindavik, inkl. transfer t/r.
Én person pr ATV i

1½ time

  kr. 1.050

 

 

os og hør mere om City Break i Reykjavik/Island og flere udflugter.

 

 

  North Travel - Tag på en dejlig tur i den Blå Lagune - Reykjavik City Break 4 dage

 

 

North Travel - Vinter i Island er lig med en eventyrligt snelandskab og betagende nordlys

 

 

North Travel - anbefaler en skøn middag på den spændende restaurant 3 Frakkar - Reykjavik City Break 4 dage

 

 

North Travel | Sankt Olavs Allé 34 | DK-2630 Taastrup | Tlf. +[45] 24 89 21 13 | Rejsegarantifonden nr. 2113 | info@northtravel.dk